Blog

Gips na nosie po operacji – czy jest się czego bać?

Gips na nosie to obawa wielu osób przed wizytą u chirurga. Podejmując decyzję o zoperowaniu nosa i np. usunięciu garbu, często mamy nadzieję, że nasz nowy nos będziemy mogli podziwiać zaraz po zakończeniu zabiegu. Faktycznie jednak na efekty trzeba trochę poczekać, a zaraz po operacji zobaczymy na nosie sztywny, gipsowy opatrunek. Przez 24 godziny od zabiegu będziemy nosić nie tylko gips, ale i setony. Nie należy jednak obawiać się tego stanu i wbrew pozorom noszenie gipsu nie jest tak kłopotliwe, jak mogłoby się wydawać.

Dlaczego potrzebny jest gips na nosie po operacji?

Faktycznie, większość pacjentów i pacjentek przyznaje, że największą uciążliwością jest seton włożony do dziurek nosa. Ten jednak wyciąga się już po 24 godzinach, a zaraz potem pacjent może już wyjść do domu. W trakcje rekonwalescencji wciąż będziemy mieć jednak na nosie specjalny gips. Jest on szczególnie potrzebny, aby chronić operowane tkanki i ograniczać narastanie obrzęku w tkankach nosa.

Należy jednak zauważyć, że choć stosuje się określenie „gips”, faktycznie zakłada się specjalną, malutką plastikową płytkę. Chirurg mocuje ją na zewnątrz nosa. Opatrunek nie tylko unieruchamia nos, ale i pomaga w zrastaniu się kości tak, aby proces regeneracji przebiegł prawidłowo.

Czy zawsze potrzebny jest gips?

W przypadku gipsu na nos należy podkreślić, że różni się on znacząco od tego, co możemy zobaczyć w przypadku np. złamanej ręki. Zakładana płytka jest mniejsza, kolorowa, a przede wszystkim doskonale dopasowuje się do kształtu nosa. Dzięki temu gips na nosie po operacji nie jest aż tak niekomfortowy przy codziennym funkcjonowaniu. Niezależnie od tego, czy dochodzi do pełnej korekty nosa, czy do korekty części chrzęstnej, gips na nosie po operacji jest koniecznością.

Jak długo trzeba nosić gips po operacji nosa?

Zdecydowanie dobrą informacją jest to, że gips na nosie po operacji musimy nosić przez tydzień od zabiegu. Wtedy też idziemy na badanie kontrolne, które wiąże się ze zdjęciem gipsu oraz szwów. Od razu też zaczniemy czuć swobodę oddychania. Tylko w wyjątkowych sytuacjach np. większej rekonstrukcji nosa może dojść do przedłużenia noszenia gipsu, choć nie na długo.

Gips na nosie – co po zdjęciu?

Świeżo po zdjęciu gipsu z nosa możemy mieć wrażenie, że nos jeszcze nie jest w pełni widowiskowy. Wynika to z faktu, że wciąż może występować lekka opuchlizna, która znika w ciągu kolejnego tygodnia. Wtedy też z powodzeniem można wrócić do codziennych obowiązków. Specjaliści podkreślają, że gips na nosie wspomaga ochronę tkanek. Wynika to z faktu, że na ostateczne ułożenie się jego kształtu można czekać nawet do roku. Dzięki temu nos jest w stanie się zregenerować w naturalnym rytmie. Czas ten jednak nie jest zbytnio uciążliwy, warto jednak chronić nos przed słońcem i mrozem, ponieważ na tym etapie skóra nosa może mieć ograniczone czucie.